ΕΝ. Α. Σ.
Ένωση Ανεξάρτητων Συγγραφέων στο FB
Βιβλιόπολις στο FB

Πρόσφατα Θέματα
» Εύα Μάγκου - Νέα εκδόση με την βοήθεια της ΕΝ. Α. Σ.
Σαβ 1 Απρ 2017 - 11:58 από ΕΝ. Α. Σ.

» Πολύχρωμα χαρτιά για ψηφιακές δημιουργίες
Πεμ 16 Φεβ 2017 - 11:39 από ΕΝ. Α. Σ.

»  Σχέδια για παραμύθια
Πεμ 16 Φεβ 2017 - 11:32 από ΕΝ. Α. Σ.

» Χαρτιά για καλύμματα
Πεμ 16 Φεβ 2017 - 11:22 από ΕΝ. Α. Σ.

» Mονόκεροi - Unicorns
Δευ 26 Δεκ 2016 - 20:55 από ΕΝ. Α. Σ.

» Kομφετί - Confetti
Δευ 26 Δεκ 2016 - 20:35 από ΕΝ. Α. Σ.

» Κυκλοφορία ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΜΥΘΟΙ
Δευ 19 Δεκ 2016 - 15:07 από ΕΝ. Α. Σ.

» Καλά Χριστούγεννα
Δευ 12 Δεκ 2016 - 19:20 από ΕΝ. Α. Σ.

» Ψηφιακά χαρτιά με λουλούδια
Δευ 12 Δεκ 2016 - 19:18 από ΕΝ. Α. Σ.

» Γραμματοσειρά Xiomara
Σαβ 22 Οκτ 2016 - 20:57 από ΕΝ. Α. Σ.

» Δημήτρης Βαγενάς - Νέες εκδόσεις με την βοήθεια της ΕΝ. Α. Σ.
Τρι 18 Οκτ 2016 - 20:00 από ΕΝ. Α. Σ.

» Mona Perises - Nέα έκδοση με την βοήθεια της ΕΝ. Α. Σ.
Τρι 18 Οκτ 2016 - 19:50 από monaperises

» Δημήτρης Βαγενάς - Ελ Άχμαρ: Ο Κόκκινος
Δευ 17 Οκτ 2016 - 12:51 από ΕΝ. Α. Σ.

»  Δημήτρης Βαγενάς - Ο Θηρευτής και οι προστάτες της αιώνιας ψυχής
Δευ 17 Οκτ 2016 - 12:49 από ΕΝ. Α. Σ.

»  Δημήτρης Βαγενάς - Η πιο σκούρα απόχρωση του σκοταδιού
Δευ 17 Οκτ 2016 - 12:46 από ΕΝ. Α. Σ.

» Δημήτρης Βαγενάς - Η έμπνευση και πού να την βρείτε & Το κυνήγι της νιότης
Δευ 17 Οκτ 2016 - 12:13 από ΕΝ. Α. Σ.

» Mona Perises - Η έλευση ενός αγνώστου
Δευ 17 Οκτ 2016 - 12:08 από ΕΝ. Α. Σ.

» Δημήτρης Βαγενάς - Αν όμως & Δεν ξέρεις ποτέ
Δευ 17 Οκτ 2016 - 12:02 από ΕΝ. Α. Σ.

» Mona Perises - Φυλακίζοντας τον αέρα "Canyoning περιπέτεια"
Δευ 17 Οκτ 2016 - 11:57 από ΕΝ. Α. Σ.

» 30 Αφίσες μεγάλης ανάλυσης, για κατασκευή...
Δευ 26 Σεπ 2016 - 19:06 από ΕΝ. Α. Σ.

»  Κατοχυρώσετε τα πνευματικά σας δικαιώματα
Κυρ 18 Σεπ 2016 - 16:56 από ΕΝ. Α. Σ.

» Σπασμένα ποδήλατα
Κυρ 18 Σεπ 2016 - 16:47 από monaperises

» ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΑΛΑΜΑΣ - Η ΤΕΛΕΙΑ ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ
Σαβ 17 Σεπ 2016 - 11:11 από crismalamas

» Η περιπέτεια του μικρού κοριτσιού
Δευ 12 Σεπ 2016 - 19:44 από ΕΝ. Α. Σ.

» Gimp (GNU Image Manipulation Program)
Παρ 2 Σεπ 2016 - 17:51 από ΕΝ. Α. Σ.

» Ακουαρέλες σετ ''Boho''
Δευ 29 Αυγ 2016 - 20:21 από ΕΝ. Α. Σ.

» Γραμματοσειρά - Candy Font
Δευ 29 Αυγ 2016 - 19:35 από ΕΝ. Α. Σ.

» Όμορφα Turquoise ψηφιακά χαρτιά
Δευ 29 Αυγ 2016 - 19:21 από ΕΝ. Α. Σ.

» Κατοχυρώσετε τα πνευματικά σας δικαιώματα
Δευ 29 Αυγ 2016 - 17:48 από ΕΝ. Α. Σ.

» Το κείμενο των πνευματικών δικαιωμάτων
Δευ 29 Αυγ 2016 - 17:39 από monaperises

» Κατοχυρώσετε τα πνευματικά σας δικαιώματα
Δευ 29 Αυγ 2016 - 17:30 από monaperises

» Mona Perises - Nέα έκδοση με την βοήθεια της ΕΝ. Α. Σ.
Παρ 26 Αυγ 2016 - 15:05 από monaperises

» Mona Perises - ''Η έλευση ενός αγνώστου''
Σαβ 20 Αυγ 2016 - 15:48 από monaperises

Σαβ 20 Αυγ 2016 - 15:43 από monaperises

Παρ 19 Αυγ 2016 - 1:10 από monaperises

»  Τι είναι Η ΕΝ. Α. Σ
Τρι 16 Αυγ 2016 - 2:38 από ΕΝ. Α. Σ.

» Για μετατροπή αρχείων από PDF σε EPUB - MOBI
Δευ 15 Αυγ 2016 - 21:58 από ΕΝ. Α. Σ.

»  Όμορφο ψηφιακό χαρτί, για κάνετε όμορφο βιβλίο!
Δευ 15 Αυγ 2016 - 21:21 από ΕΝ. Α. Σ.

»  Όμορφο ψηφιακό θέμα για κεφάλαιο κι όχι μόνο!
Δευ 15 Αυγ 2016 - 21:17 από ΕΝ. Α. Σ.

»  Όμορφα ψηφιακά θέματα για κεφάλαια κι όχι μόνο!
Δευ 15 Αυγ 2016 - 21:12 από ΕΝ. Α. Σ.

» Όμορφα ψηφιακά θέματα για κεφάλαια ζωγραφισμένα στο χέρι!
Δευ 15 Αυγ 2016 - 21:09 από ΕΝ. Α. Σ.

»  Όμορφα ψηφιακά θέματα για βιβλία!
Δευ 15 Αυγ 2016 - 21:03 από ΕΝ. Α. Σ.

»  Όμορφα ψηφιακά θέματα για κεφάλαια!
Δευ 15 Αυγ 2016 - 20:59 από ΕΝ. Α. Σ.

»  Όμορφα ψηφιακά χαρτιά!
Δευ 15 Αυγ 2016 - 20:55 από ΕΝ. Α. Σ.

»  Όμορφα ψηφιακά χαρτιά!
Δευ 15 Αυγ 2016 - 20:11 από ΕΝ. Α. Σ.

»  Όμορφα ψηφιακά χαρτιά, για κάνετε όμορφα βιβλία!
Δευ 15 Αυγ 2016 - 20:06 από ΕΝ. Α. Σ.

» Όμορφα ψηφιακά ζωγραφιστά λουλούδια, για κάνετε όμορφα βιβλία κι όχι μόνο!
Δευ 15 Αυγ 2016 - 19:53 από ΕΝ. Α. Σ.

» Όμορφα ψηφιακά χαρτιά, για κάνετε όμορφα βιβλία κι όχι μόνο!
Δευ 15 Αυγ 2016 - 19:43 από ΕΝ. Α. Σ.

» www.wix.com
Παρ 12 Αυγ 2016 - 20:17 από ΕΝ. Α. Σ.

» www.doodlekit.com
Παρ 12 Αυγ 2016 - 20:13 από ΕΝ. Α. Σ.

Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση Digg  Κοινωνική Δικτύωση Delicious  Κοινωνική Δικτύωση Reddit  Κοινωνική Δικτύωση Stumbleupon  Κοινωνική Δικτύωση Slashdot  Κοινωνική Δικτύωση Yahoo  Κοινωνική Δικτύωση Google  Κοινωνική Δικτύωση Blinklist  Κοινωνική Δικτύωση Blogmarks  Κοινωνική Δικτύωση Technorati  

Bookmark and share the address of ΕΝ. Α. Σ. - Ένωση Ανεξάρτητων Συγγραφέων on your social bookmarking website

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του ΕΝ. Α. Σ. στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

Πιο ενεργοί συγγραφείς
ΕΝ. Α. Σ.

monaperises

crismalamas

Mona Perises - ''Η έλευση ενός αγνώστου''

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

. Mona Perises - ''Η έλευση ενός αγνώστου''

Δημοσίευση από monaperises Την / Το Παρ 19 Αυγ 2016 - 1:10

Σα ξύπνησε ο αγαπημένος μου, ήρθε και με βρήκε στο κήπο να κάθομαι εντελώς ακίνητη,  στη σαιζλόνγκ. Δεν ξέρει τι μου ‘χει συμβεί, σκύβει να με φιλήσει ακουμπώντας πάνω στον ώμο μου. Βγάζω μια κραυγή πόνου και πετάγεται προς τα πίσω,  ρωτώντας με τι μου συμβαίνει. Εγώ η καημένη, που δεν μπορώ να κουνηθώ, αλλά από στόμα τα πάω πολύ καλά κι από διάθεση είμαι το κάτι άλλο. Διακωμωδώντας το χάλι μου, του λέω τι έκανα σα σηκώθηκα και πως άλειψα την αφεντιά μου κρέμα. Γελάει μαζί μου και με ρωτάει αν σοβαρολογώ; 

Αμέ, τι δεν σοβαρολογώ; Είμαι πιασμένη απ’ άκρη σ’ άκρη, μήτε να κουνηθώ μπορώ, μήτε και να καθίσω. Από σήμερα, αλφαδιασμένη θα τηράω τα πάντα. Αν θέλει κάτι, του το ξεκόβω εδώ και τώρα. Αν δεν γίνω καλά δεν έχει κάτι, αλλά ούτε και κρεβάτι. Τα λέω όλα γελώντας κι αφού τελειώνω, γελάμε κι οι δυο μας. Κοίτα να δεις τι έπαθε η Αντιγόνη της σιωπής, αυτό δεν ματάγινε. Πιάστηκα γιατί ήμουν αγύμναστο παιδί, αυτό είναι, αν ήμουν όμως γυμνασμένο, κανείς δεν θα με ‘πιανε τώρα. Την πάτησα και τώρα κλαίω τα κομμάτια μου. Η μπάλα μου ‘κανε το κορμί σίγμα τελικό και κάγκελο μαζί… 

«Πρέπει να ματαγίνω όπως ήμουν, αλλιώς δε θα ξαναπαίξω μπάλα. Αυτό με καίει πιο πολύ, όχι ότι δεν μπορώ να κουνηθώ, αλλά ότι δεν ξαναπαίξω ποδόσφαιρο!»

«Αγαπημένη μου, πως αισθάνεσαι; Από στόμα πας ροδάνι! Θαρρώ πως μου λες ψέματα! Θέλω να πω, ότι μάλλον είσαι καλύτερα!»

«Μα πως να μην είμαι καλύτερα, τόσο υπέροχο μασάζ μου ‘κανες! Είναι ακόμα λίγο μουδιασμένο το κορμί μου, αλλά πιστεύω ότι απ’ αύριο θα ‘μια καλύτερα! Σ’ ευχαριστώ πολύ καμάρι μου!»

«Μα τι ευχαριστά είναι αυτά, ξέχασες όταν με βρήκες, τι έκανες σε μένα; Ήμουν ένα όρθιο ράκος και με ‘κανες πάλι άνθρωπο. Ήμουν ξεσκισμένος, χιλιοπληγωμένος, ματωμένος κι που αιμορραγούσα από παντού. Άστα τώρα αυτά, δεν θέλω να τα θυμάμαι, τώρα είμαι καλά και γερός. Έχω δίπλα μου εσένα και θα κάνω ότι ονειρεύομαι, ή καλύτερα, θα κάνουμε ότι ονειρευόμαστε, συμφωνείς;»

«Ναι αγάπη μου, συμφωνώ! Αφήνουμε πίσω όλα όσα μας πόνεσαν και θα κάνουμε ότι ονειρευόμαστε!»

Με ‘χει αφήσει μόνη και πήγε για ψώνια, σήμερα θα μου κάνει κάτι ιδιαίτερο, έτσι μου ‘πε. Άραγε τι θα φάω, εγώ η πονεμένη Αντιγόνη της σιωπής; Που από την ώρα που τον βρήκα, δεν βάζω γλώσσα μέσα μου. Πάντα έχω κάτι να πω, σκαρφίζομαι πράγματα, θέλω αγκαλιές, φιλιά χάδια. Δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλες, γιατί δεν τις ρώτησα ποτέ. Μόνο φαντάζομαι πως ζουν κι είμαι σίγουρη, πως δε ζουν αυτό που ζω. Δε με ενδιαφέρει ο έρωτας που κάνουν με πράξη, εγώ τον ζω με τη ψυχή!  Κρέμομαι απ’ τη ψυχή του, απ’ το στόμα, απ’ τα μάτια του. Ακουμπώντας το κορμί του, γίνομαι ένα μαζί του και λιώνω δίπλα του. Πολλοί θα με πουν, ότι έχω πάθει γεροντοκαψούρα, αλλά δεν ξέρουν, πως ο αγαπημένος μου ήρθε στο παρόν και το μέλλον, απ’ το παρελθόν. Γύρισε φορτωμένος, μου ‘φερε χυμό, με σκέπασε λίγο γιατί φυσάει και πήγε να μαγειρέψει. Είπε θα ’ναι έκπληξη  και δεν ρώτησα πολλά, πίνω το χυμό μου και κοιτάζω στον ορίζοντα. Πριν από καιρό είχα δει κάτι σαν όραμα, η θάλασσα είχε ρίγες,ο Στρατής ξεπηδούσε μέσα από μοβ κύματα κι ορθώνονταν σαν Ποσειδώνας. Εκείνο το σκηνικό, με το πολύ έντονο μοβ, με ‘κάνε να τρέμω. Είχα σηκωθεί απότομα και παραπατούσα, τώρα κάθομαι εδώ και καθώς  κοιτάζω στα κύματα, ο Στρατής είναι στη κουζίνα και μου μαγειρεύει! Εκείνο το ‘ραμα ήταν πολύ σημαδιακό και ποτέ δεν τόλμησα να τον ρωτήσω, αν όντως ήταν στα κύματα. Καθόλου παράξενο και να ‘ταν,  τότε δεν τον είχα βρει. Γύριζε από δω κι από κει, ψάχνοντας να βρει τη ψυχή, αλλά το μυαλό του.  Η μοναξιά μου ήταν αμέτρητη, η  φαντασία μου έκανε παιχνίδια κι όλα ήταν γύρω από αυτόν. Ήρθε  να με πάρει για φαγητό, είμαι ενθουσιασμένη, άραγε τι να έκανε;

«Έλα να σε πάρω αγκαλιά, να σε βάλω στο τραπέζι και να φάμε. Μαγείρεψα κάτι υπέροχο και ΄ξωτικό, αλλά δεν ξέρω αν σα ‘ρέσει. Να προσέχεις όταν τρως, έγινε κομματάκι πιο καυτερό!»

Έρωτα μου αγιάτρευτε, τι μου ‘χεις κάνει; Μια στα νιάτα μου σε ‘ζησα, μια στα γεράματά μου κι από δω και πέρα, όπου με βγάλει! Τρώω κουβανέζικο φαγητό ''κοσίνα κριόλα''! Πρόκειται γι’ ένα συνδυασμό γεύσεων με τσίλι τααμπανέρο, χαλαπένιο, πομπλάνο και μουλάτο. Μου εξηγεί ότι είναι ένα φαγητό που το κάνουν οι ''Μόρος ι κριστιάνος'', δηλαδή οι ''Μαυριτανοί κι οι χριστιανοί''. Αποτελείται από μαύρα φασόλια, ρύζι και χοιρινό. Ο αγαπημένος μου λέει ότι υπάρχει και μια παραλλαγή που ‘ναι το ''αρός κον γκρις''. Είναι ρύζι με κόκκινα φασόλια, μαγειρεμένα με χοιρινό λίπος. Απολαμβάνω βραστά λαχανικά που τα λένε ''αχιάκο'' με θαλασσινά κι αστακό και πιάτο με αβοκάντο. Στην Αβάνα λέει έχει περισσότερες από 30 ποικιλίες εξωτικών φρούτων και το πιο φημισμένο είναι το ''πλάτανο βέρντε'' με πράσινες τηγανητές μπανάνες σε σιρόπι ''κόκοραλιάδο ι κέσο''. Γλυκιά καρύδα με τυρί και παγωτά Κοπέλια, που εδώ δεν τα ‘χουμε δυστυχώς. Είναι πολύ καυτερό το φαγητό και μόλις τις καταπίνω τις πρώτες μπουκιές, πίνω νερό. Η εξωτική γεύση του φαγητού όμως δεν μου κάνει καρδιά να τα ‘φήσω. Έχουν κοκκινίσει τα χείλη μου απ’ το κάψιμο και συνεχίζω να τρώω. Αφού τα ‘χουμε φάει όλα αραγμένοι στις σεζλόνγκ, πίνουμε παγωμένες μπύρες, που μπορεί να μην είναι κουβανέζικες, αλλά είναι ότι πρέπει,  για να σβήσουμε τη φωτιά μας.

«Στρατή, θέλω να σε ρωτήσω κάτι, μπορώ;»
          «Να με ρωτήσεις, αλλά σιγά - σιγά, διότι έχω ζαλιστεί με τις μπύρες... Έλα πες μου τι θες να μάθεις;»
          «Να… κάποτε είχα δει ένα όραμα, ότι ήσουν λέει μέσα στα κύματα της θάλασσας, πάλευες για να σωθείς και τρόμαξα… αλήθεια ήσουν εσύ;»
          «Όταν με πέταξαν σαν σάκο στη στεριά, έκανα ώρες να συνέλθω, ίσως και μέρες, δεν θυμάμαι ακριβώς.  Δεν ήξερα που ‘μουν και γιατί με ‘φεραν εδώ; Κάποιες φορές, βουτούσα στη θάλασσα για να φύγω. Για πολλές μέρες δεν είχα φάει τίποτα, ήμουν αδύναμος και ταλαιπωρημένος. Μετά βρήκα την άκρη, ψάρευα ψάρια, τα ‘ψηνα και τα ‘τρωγα, ώσπου είδες εσύ τη φωτιά κι ήρθες!» 
          «Ωωωχ αγάπη μου, πως να το ‘ξερα ότι ήσουν εσύ; Θα ‘χα έρθει αμέσως να σε πάρω. Όταν μου μίλησες εκεί στην ακρογιαλιά,  ούτε καν σα ‘ναγνώρισα. Λυπάμαι πολύ  πα ‘ργησα, ήμουν μόνη και φοβόμουν. Ας τα ‘φήσουμε αυτά, μου φέρνουν θλίψη και δεν θέλω να ‘μια θλιμμένη… Τώρα είμαστε μαζί κι αυτό μετράει!»
          «Το ‘ραμα που ‘δες, δεν ήταν τυχαίο, το ‘δες για να με θυμηθείς,  να σε ταρακουνήσει,  να ψάξεις να με βρεις! Όταν ήμουν εκεί, ήρθε και με βρήκε ο Ηγήτωρ. Εκείνος με ξύπνησε, μου ‘πε ποιος είμαι και πως πρέπει να ψάξω να σε βρω.»
          «Ηγήτωρ' ονείρων απ’ τον Ομηρικό Ύμνο ''Εις Ερμήν'', στ. 14. Όχι ηγέτης των ονείρων,  αλλά με την έννοια του οδηγού των ονείρων. Ηγήτωρ ''Αγήτωρ,  από το άγω - οδηγώ'', αυτός που σ’ οδηγεί στα όνειρα. Ο χθόνιος Ερμής, ο ψυχοπομπός - ψυχαγωγός, που 'ναι ο οδηγός στον ''Ύπνο και στο Θάνατο''. Ερμής Υπνοδότης, ύπνου προστάτης, ονειροπομπός, ηθελημένος ο συνειρμός  με το ''Η''… στη γη των ονείρων... Τίποτα τυχαίο λατρεμένη μου, όλα είναι όπως έπρεπε να ΄ναι, εσύ κι εγώ και πάλι μαζί! Ας ζήσουμε από δω και πέρα, μ' ότι μας έμεινε, ότι μας άφησαν. Με σκίτσα κι όνειρα, με ποίηση και ψυχικές φωτογραφίες,  μιας όμορφης ζωής!»
          Λίγο με τραβάνε οι μηροί, οι γάμπες, η λεκάνη, αλλά παρόλα αυτά, θέλω να χορέψουμε. Σηκώνομαι αργά και σταθερά, ζητάω το χέρι του και ψιθυρίζω ένα τραγούδι της στιγμής…
Η έλευση ενός αγνώστου
©️ Mona Perises

Απόψε βασανίστηκαν και πάλι οι αρχαίες μνήμες.
Απόψε εξαντλήθηκαν, οι τελευταίες αναμονές.

Η νύχτα καταθλιπτικά γέρνει επάνω, στις ψυχές μας.
Ζητούμε λίγη ζεστασιά, σε σκορπισμένες στάχτες.

Χάσαμε καθρεφτίσματα, σε λαμπερά φευγάτα μάτια.
Ψάχνουμε είδωλα νεκρά, σε λίμνες που έχουν στερέψει.

Όλα μας άφησαν γοργά, τα πεύκα, οι αμμουδιές
Του ανέμου τα σφυρίγματα, τα χάδια, οι επάλξεις…

Κλείτος  Κύρου

Image and video hosting by TinyPic

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης